poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Rozterki kolekcjonera - ocena zbiorów?

Każdy kolekcjoner, bez względu na obiekt zainteresowań, chce, aby pozyskane przez niego zbiory odznaczały się dobrym stanem wizualnym i technicznym.

Zbieracze płyt winylowych i CD często posługują się w ocenie poszczególnych egzemplarzy siedmiostopniową skalą ocen pochodzącą z magazynu "Record Collector" - "idealny" (MINT), "doskonały" (EXCELLENT), "bardzo dobry" (VERY GOOD), "dobry" (GOOD), "zadowalający" (FAIR), "kiepski" (POOR), "zły" (BAD). Na potrzeby oceny stanu figurek Dunkin Shockys, zmodyfikowałem odpowiednio tę skalę, gdyż według mnie rozgraniczanie pomiędzy stanem "idealnym", "doskonałym" lub "bardzo dobrym" oraz między "kiepskim" a "złym" mija się z celem.

Generalnie przyjmuję, że figurka, którą można uznać za pełnowartościową, może być w stanie "bardzo dobrym" lub "dobrym". Stan "zadowalający" oznacza, że po włożeniu odpowiedniego wysiłku polegającego na poddaniu uszkodzonych powierzchni delikatnemu szlifowaniu lub polerowaniu figurka osiągnie akceptowalny stan wizualny. Figurki, której stan zostanie sklasyfikowany jako "kiepski", nie sposób odnowić - niemożliwe jest ukrycie jej wad w postaci zadrapań czy innych uszkodzeń. Wtedy nie ma znaczenia, czy jest całkowicie odrapana, czy też tylko z jednej strony - jeżeli nie będzie spełniać przesłanek pełnowartościowego egzemplarza, może jedynie symbolicznie uzupełniać kolekcję i czekać na zamiennik. Poniżej, w ramach podsumowania, nieco obszerniejszy opis i kryteria oceny.

Figurka w stanie "bardzo dobrym" nie powinna nosić żadnych śladów użytkowania w postaci otarć, przebarwień, uszkodzeń mechanicznych - dziur, nacięć, pęknięć; jej powierzchnia nie powinna być matowa lub zmatowiona, lecz subtelnie połyskiwać w świetle sztucznym i naturalnym.


Stan "dobry" oznacza, że figurka posiada pojedynczy i drobny wizualny mankament.

Stan "zadowalający" świadczy o tym, że po figurce widać wyraźne ślady użytkowania (zmatowiona powierzchnia lub kilka drobnych mankamentów), które być może udałoby się zniwelować na drodze działań naprawczych (szlifowanie, polerowanie, etc.?).

Figurki sklasyfikowane jako "kiepskie" posiadają dużą ilość uszkodzeń mechanicznych i żadne działania nie przywrócą im dawnego blasku.

Działaniom naprawczym poświęcę wkrótce odrębny wpis. Mam garść figurek, na których będę mógł przeprowadzić kilka eksperymentów w tym zakresie - efektami z pewnością się podzielę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz